Flebolog w Olsztynie - leczenie żylaków

EVLT – wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa


Żylaki - czyli niewydolność żylna, powodująca powiększenia żył w kształcie workowatym lub wrzecionowatym - to choroba dotykająca częściej kobiety niż mężczyzn. Zaburzenia doprowadzające do niewydolności żylnej wiążą się z rozwojem reakcji zapalnej, którą dodatkowo mogą nasilać czynniki dziedziczne, otyłość, płeć żeńska, ciąże oraz zawody wymagające długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.

Do niedawna, jedyną metodą ich leczenia, jaką mógł zalecić flebolog - lekarz zajmujący się chorobami żylnymi - była operacja wymagająca długotrwałej rekonwalescencji. Obecnie jednak, w przypadku, kiedy flebolog stwierdzi objawy powikłań związanych z chorobami żylnymi, jak owrzodzenia żylne, zespół niespokojnych nóg, pojawiające się uczucia bolesnych lub ociężałych nóg, pojawiające się zmiany zakrzepowo-zatorowe i związane z nimi obrzęki nóg, możliwe jest leczenie żylaków metodą wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej - metody wykorzystującej współczesną technikę, która już na drugi dzień po zabiegu pozwala wrócić do normalnej aktywności i pełnej sprawności po kilku dniach, w zależności od indywidualnych możliwości organizmu.


Na czym polega proces laserowej ablacji wewnątrznaczyniowej?

W odróżnieniu od skomplikowanych operacji wycinania żylaków, które mógł dotychczas jako jedyny sposób leczenia tej choroby zalecić flebolog, leczenie żylaków za pomocą laserowej ablacji wewnątrznaczyniowej jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu w głąb niewydolnej żyły włókna światłowodowego, kontrolowanego przez cały czas dla bezpieczeństwa pacjenta przez obraz USG. Przy wycofywaniu włókna laser zamyka całą niewydolną żyłę. Dzięki tak nowoczesnej technice, leczenie żylaków jest wyjątkowo proste i szybkie, a na powierzchni skóry w miejscu, w którym wprowadzone zostało włókno, właściwie nie widać śladów zabiegu.

Zamknięta żyła w okresie od trzech do sześciu miesięcy całkowicie się zamyka i ulega zwłóknieniu, nie sprawiając więcej bólu pacjentom. Cały proces zajmuje od 60 do 90 minut, a pacjent już następnego dnia może pojawić się w pracy. Nie doskwierają mu nadmierne dolegliwości bólowe, a jedynym obowiązkiem, o którym należy pamiętać w trakcie rehabilitacji jest noszenie pończoch uciskowych. Taka metoda likwidacji żylaków nie wymaga hospitalizacji oraz jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

W niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie zabiegu EVLT o miniflebektomię, czyli chirurgiczne usunięcie części widocznych żylaków.

 

W indywidualnych przypadkach, po okresie rekonwalescencji po zabiegu EVLT konieczna jest kontynuacja leczenia metodą skleroterapii.


 

Oferta