Plastyka powiek górnych i dolnych


Plastyka powiek (blepharoplastyka) jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego najczęściej usuwa się nadmiar zwiotczałej skóry, rozciągnięty mięsień okrężny oka oraz usuwa się tzw. przepukliny tłuszczowej. W efekcie wygląd twarzy staje się młodszy i wypoczęty. Szpary powiekowe są szersze, przez ci oczy stają się bardziej widoczne , czyli „większe”. Zwiększa się również zakres pola widzenia a make up staje się możliwy. Korekta powiek dolnych likwiduje tzw. „worki” pod oczami i delikatnie wygładza zmarszczki. Najczęstszym powodem występowania wiszącej powieki oraz nadmiaru luźnej skóry nad okiem jest wiek. Jednakże przypadłość ta może też dotyczyć młodych ludzi, ze względu na uwarunkowanie anatomiczne i genetyczne. Nadmiar wiszącej skóry w okolicy powieki górnej może ograniczyć widzenie, co ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i estetykę.

Cięcia chirurgiczne wykonuje się w taki sposób, że wygojone blizny są bardzo mało widoczne, lub zupełnie niewidoczne. Rana powstała w trakcie nacięcia jest zaszywana bardzo cienkim szwem. Podczas zabiegu plastyki powiek pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po zakończonej operacji można bez problemu wrócić do domu. Opatrunek, który zostaje naklejony na powiekę nie ogranicza widzenia i można normalnie wykonywać codzienne czynności. Następnego dnia po zabiegu opatrunki zdejmuje się zupełnie. Przez kolejne dni po zabiegu powinno się robić zimne kompresy i stosować maść arnikową. Gojenie nie powinno przysparzać problemów, nie trzeba również przyjmować żadnych leków. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań z krwi-morfologia, glukoza, APTT, INR. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu. Sam zabieg trwa około 60-70 minut. U części pacjentów stosuje się profilaktykę antybiotykową , po to , żeby do minimum zmniejszyć ryzyko zakażenia ran.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Do zabiegu kwalifikują się osoby w różnym wieku, ponieważ problemy z powiekami mogą mieć osoby starsze w wyniku utraty sprężystości skóry, osłabienia siły mięśnia okrężnego oka jak również osoby młode ze względu na dziedziczone geny czy w wyniku wpływu środowiska np. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwwskazania:

  • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • tendencje do tworzenia bliznowców,
  • czynna choroba nowotworowa,
  • choroby psychiczne.

Co dzieje się po zabiegu?

Po zabiegu czymś oczywistym są zasinienia i obrzęki zarówno powiek górnych, jak i dolnych, nawet wówczas, gdy operowane były tylko jedne z nich. Często zdarza się niedomykanie szpar powiekowych. Z tego względu w nocy należy stosować tzw. sztuczne łzy, czyli środek nawilżający gałki oczne. Wszystkie tego typu zmiany te ustępują powoli w ciągu 7-14 dni.

Efekty

Efekty wykonanego zabiegi korekcji powiek górnych lub dolnych są długotrwałe i sprawiają wrażenie optycznego odmłodzenia twarzy. Dzięki temu osoby, które zechcą poddać się zabiegowi będą czuć się pewne siebie i radośniejsze. Odsłonięcie powieki wiąże się z wyeksponowaniem całego oka, które zyskuje w tej sposób wyrazistość. Plusem plastyki powiek jest zarówno krótki, łagodny i bezbolesny czas zabiegu jak i brak potrzeby hospitalizacji. Ponadto można szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności.


Nowości